Korteriühistu raamatupidamist on alates 2018 aasta algusest jõustunud korteriomandi – ja korteriühistuseaduse järgi lubatud pidada kassapõhiselt kuni kümne korteriomandiga korteriühistutel, mida korteriomanikud juhivad ühiselt. Samuti ei ole neil kohustust esitada iga – aastast majandusaasta aruannet.
Kassapõhine raamatupidamine tähendab seda, et majandustehingud kajastatakse raha laekumise korral või tasumisel. Näiteks kajastatakse elektrikulu selle tasumisel, mitte arve saabumisel . Tekkepõhise raamatupidamise korral arvestatakse tehingud dokumendi saabumisel ühistu raamatupidamisse. Kassapõhise raamatupidamise suurim eelis on selle lihtsus tekkepõhise raamatupidamise ees. Puudub vajadus kahekordse arvestuse kohta (deebet – kreedit) ja selle arvestusega saab hakkama enam vähem iga korteriomanik.
Nõuded korteriühistu kassapõhisele raamatupidamisele.
Kuid tähele tuleb panna, et ka korteriühistu raamatupidamise korraldamisel kassapõhiselt tuleb järgida korteriomandi – ja korteriühistuseaduse §50 lõige 2 järgi raamatupidamise seadusest §43 tulenevat nõuet, mis viitab, et korteriühistu raamatupidamises peavad olema täidetud järgmised sätted:
- Iga majandustehingu kohta peab olemas olema dokument ja neid peab säilitama 7 aastat;
- Kõik korteriühistu raamatupidamises tehtud majandustehingud peavad olema kantud raamatupidamisregistrisse.
Kassapõhine raamatupidamine on küll oma olemuselt lihtne, kuid tal on omad puudused. See ei anna ülevaadet võlgnevuste ja tulevaste kohustuste kohta. Seda tööd peab siis tegema ikka eraldi ning tähendab lisatööd.
Korteriühistu raamatupidamine – kassapõhine või tekkepõhine?
Kokkuvõtteks võib tõdeda, et kassapõhine raamatupidamine on küll lihtne, kuid seda on mõistlik siiski pidada ainult mõne korteriga maja puhul nagu näiteks paarismaja või ridaelamuga ühistute puhul. Suurema kui kümne korteriga majadel oleks siiski õigem pidada tekkepõhist raamatupidamist ning tellida raamatupidamisteenus sisse väljaspoolt. See aitab hoida teie ühistu raamatupidamistoimingud kenasti kontrolli all. Võtab vastu näitusid korteriomanikelt, jagab kulutused laiali müügiarvetele ning esitab iga-kuiselt õigeaegselt korteriomanikele kommunaaliarved ning samuti korraldab teie eest kuluarvete tasumised. Korteriomanikel on võimalik alati lisainfo saamiseks raamatupidajaga ühendust võtta.
Kui tunned, et korteriühistu raamatupidamise korraldamine oleks vajalik ka sinu ühistule siis võta julgelt ühendust SiSi Finantsid raamatupidajatega kas kirjutades meiliaadessile info@sisi.ee või klikka meie kodulehele www.sisi.ee kust leiad kindlasti veel mõndagi huvitavat ja vajalikku infot.