Uus ettevõte – kas olla käibemaksukohuslane algusest peale või alles kohustuse tekkides?

Oled asutanud ettevõtte ja järgmine oluline samm sinu tegevuste juures on otsustada kas registreerida ennast koheselt käibemaksukohuslaseks või alles peale piirmäära kätte jõudmist. Aastal 2019 on käibemaksukohuslaseks registreerimise piirmäär 40 000EUR.

Millistel juhtudel on mõistlik enda ettevõte registreerida vabatahtlikult käibemaksukohuslaseks? Selleks, et küsimusele vastus saada mõtle -milline on Sinu ettevõtte ärimudel.  Kui Sinu kliendid on põhiliselt käibemaksukohuslasest ettevõtjad  ehk ärimudel on B2B siis on  mõistlik otsus registreerida ennast käibemaksukohuslaseks.

Käibemaksukohuslaseks registreerimine

Mida toob endaga kaasa otsus registreerida ennast käibemaksukohuslaseks ?

Esmalt sõlmi maksuametiga autentimisleping ja saad enda ettevõttele juurdepääsu e-maksuametis mis hõlbustab suhtlust maksuametiga.

Järgmisena esita e-maksuametis käibemaksukohuslaseks registreerimise avaldus. Maksuamet otsustab Sinu poolt esitatud  avalduse alusel, kas see rahuldatakse koheselt ning antakse käibemaksukohuslase number või küsitakse täiendavat infot, et olla kindel, et ettevõte ikka asub tegutsema ja ei küsi niisama sisendkäibemaksu tagasi. Üldjuhul minu praktikas ei olnud keeruline saada käibemaksukohuslase numbrit ning kindlasti ei pea kartma maksuameti täiendavat huvi.

Deklaratsiooni esitamine maksuametile
Käibemaksukohuslase raamatupidamine

Ettevõttel on käibemaksukohuslase number.

Maksuamet rahuldas avalduse ja ettevõttele anti käibemaksunumber. Käibemaksunumber hakkab/hakkas kehtima avaldusel märgitud kuupäeval.

Kui sinu ettevõttel on olemas käibemaksunumber, avaldusel märgitud kuupäevast , tähendab see seda, et sellest kuupäevast alates on sul kohustus lisada enda poolt esitatavatele müügiarvetele käibemaks kas siis 20%, 9% või 0%. See oleneb juba osutatavast teenusest või kaubast. Kuni käibemaksukohuslaseks saamiseni ei tohtinud sa käibemaksu enda poolt esitatavatele arvetele lisada ega ostuarvetelt neid maha arvestada.

Käibemaksudeklaratsiooni (KMD) kooostamine ja esitamine.

Kalendrikuu möödudes ja Eesti Vabariigi käibemaksuseaduse kohaselt toimub käibemaksuarvestus. Käibemaksukohuslasest ettevõttel on kohustus pidada raamatupidamist ja üks põhjustest on käibemaksudeklaratsiooni (KMD) esitamise  kohustus järgneva kuu 20-dal kuupäeval. Deklaratsiooni esitamiseks sisestatakse raamatupidamisse kõik müügiarved ning saadakse sealt käibemaksu kohustuse  summa ning samuti sisestatakse kõik ostuarved ning nende sisendkäibemaksu summaarne summa lahutatakse maha tasutavast käibemaksukohustusest. Peale käibemaksude saldeerimist tekib kohustus tasuda käibemaksu või käibemaksu ettemaks maksuameti ettemaksu kontole.

Kohustuse tekkimisel tuleb käibemaks tasuda 20-dal kuupäeval maksuameti kontole. Maksekorraldusele kindlasti lisada enda ettevõtte viitenumber. Makseid saab teostada otse ka maksuameti kodulehelt, kui oled sisse loginud enda e-maksuametisse.

Maksuameti maksude kogumise ettemaksukonto.

Esimesel kuul tihti investeeritakse kaupa, teenustesse , soetatakse põhivara jne ning müüki veel nii palju ei tehta. Siis tekib tavapäraselt ettemaksu kontole ettemaks. Maksuamet kogub  sinu ettevõtte maksude ettemaksud ning järgmisel korral kui sul tekib kohustus tasuda käibemaksu, saldeeritakse see automaatselt. Üldjuhul ei küsita käibemaksu ettemaksu tagasi kuna see võib tekitada maksuameti täiendavat huvi Sinu ettevõtte vastu. Kui Sa aga tegid tõesti suurema investeeringu ning seda raha ei ole mõistlik tulevaste kohustuste katmiseks maksuameti ettemaksukontol hoida siis on mõistlik see tagasi küsida.

Käibemaksu ettemaksu tagasi küsimine.

Käibemaksu ettemaksu tagasiküsimise protsess on tehtud maksuameti rahva poolt väga lihtsaks. Selleks tuleb täita juba eeltäidetud avaldus e-maksuameti portaalis. Maksuamet kontrollib ja küsib vajadusel täiendavat infot ning kui kõik on korras kantakse sinu ettevõtte kontole ettemakstud käibemaksu summa.

Selline on siis maksukohuslase tegevuste protsess, millega ta peab arvestama kui otsustab saada käibemaksukohuslaseks.

Tegelikult on selle kõige juures veel meeletult palju erinevaid nüansse millega tutvumiseks või teada saamiseks võta ühendust professionaalse raamatupidajaga ettevõttest www.sisi.ee, meiliaadressil info@sisi.ee

Käibemaksukohuslaseks mitte saamine vabatahtlikult.

Käibemaksukohuslaseks ei ole soovitav vabatahtlikult hakata kui Sinu kliendid on eraisikud. Eraisikud ei saa enda poolt tehtud kulutustelt käibemaksu tagasi küsida ning sinu teenus/kaup on 20% või 9% kallim ning sellisel juhul võivad sinu kliendid eelistada odavamat konkurenti.

Käibemaksuseaduses on lõputult palju erienevaid nüansse. Kui soovid olla kindel, et käibemaksu arvestus on õigesti koostatud ja esitatud Maksu ja Tolliametile siis vaata kodulehelt www.sisi.ee või võta ühendust meili teel info@sisi.ee.