Millised on korrektsed arved raamatupidamises ja mis juhtub kui see nii ei ole?

 

Mis on arve?

Arved on raamatupidamise algdokumendid. Algdokumentide nõuded on kajastatud raamatupidamise seaduses §7.  Seega iga paber mille peale on kirjutatud numbrid ning sa oled selle alusel tasunud ei ole veel arve, mis vastaks raamatupidamise seadusele ning oleks maksuhalduri poolt aktsepteeritav.

Millised on nõuded arvetele?

 1. Arve järjekorra number ja väljastamise kuupäev;
 2. Arve väljastaja nimi, aadress, maksukohustuslasena registreerimise number;
 3. Kauba soetaja või teenuse saaja nimi ja aadress;
 4. Kauba soetaja või teenuse saaja maksukohustuslasena registreerimise number, kui tal on maksukohustus kauba soetamisel või teenuse saamisel;
 5. Kauba või teenuse nimetus või kirjeldus;
 6. Kauba kogus või teenuse maht;
 7. Kauba väljastamise või teenuse osutamise kuupäev või kauba või teenuse eest osalise või täieliku makse laekumise kuupäev, kui see on kindlaksmääratav ja erinev arve väljastamise kuupäevast;
 8. Kauba või teenuse hind ilma käibemaksuta;
 9. Tasumisele kuuluv käibemaksu summa.
 10. Tasumisele kuuluv summa

Täpsemalt saad lugeda arvete väljastamise, vormistamise ning erinevate viidete märkimise kohta arvele Maksu – ja Tolliameti kodulehelt.

Lihtsustatud arved

Erandina on KMS §37 lg 9 lubatud väljastatada lihtsustatud arveid järgmiste teenuste osutamisel:

 1. reisijate veoteenud;
 2. parkimisautomaadi, automaattankla makseterminali ja muude samalaadsete aparaatide väljatrükitavate arvete korral.

Nendel juhtudel on tingimuseks, et käibemaksuta summa ei tohi ületada 160EUR

Maksukohustuslane, kellele väljastatakse lihtsustatud arve, on kohustatud ise sellele arvele märkima oma nime ja maksukohustuslasena registreerimise numbri (KMS § 37 lg 11).

Mis juhtub kui arved ei vasta nõuetele?

Kui ettevõtte tarbeks on tehtud kulutusi kuid kuluarve peal puudub teenuse või kauba saanud ettevõtte nimi siis saab selle küll  kanda ettevõtte kuluks ja tulumaksu kohustust ei teki (TuMS § 12 lg 3).

Tagasi aga ei saa küsida käibemaksu (kui see seal peal on), kuna sellel puuduvad käibemaksuseadusest tulenevad vastavad rekvisiidid, st maksumaksja nimi, registrikood, jms (KMS § 37 lg 7).

Kuluarvet saab küll täiendada ettevõtte nimega, kuid käibemaksu mahaarvamiseks ei ole see piisav. Erandina siis lihtsustatud arved mis on alla 160EUR ning esitatud reisijate veo, pakiautommadi, automaattankla jne samalaadsetest aparaatidest välja trükitud arvete korral.

Lõpetuseks

Kui sa eelistad rahuliku südamega magada ning maksurevisjoni korral ei sooviks, et tekib tagantjärgi käibemaksu tagastuse kohustus koos täiendavate intressidega tagasiarvestamise hetkest siis küsi kauba/teenuse osutaja käest koheselt korrektsed arved ning edasta need enda raamatupidajale.

Kui sul aga ei ole veel raamatupidajat siis võta julgelt ühendust www.sisi.ee raamatupidajatega meili teel info@sisi.ee või helista +372 50 888 38.

Allikas: emta.ee